Komu je namenjena

“Če obstaja pot do boljšega, zahteva globok vpogled v najslabše.”

Thomas Hardy

Vsem, ki se soočate z morda brezizhodno situacijo, ki vas čustveno bremeni, razrešujete različne težave in se sprašujete o smislu življenja v času, kjer ni veliko prostora za tople medčloveške odnose, iščete načine opuščanja starih, neprimernih vzorcev življenja z željo po večjem zaupanju vase in v življenje, izboljšanje zdravja in kakovost življenja.

Največkrat se za psihoterapijo odločijo osebe, ki želijo razrešiti občutke tesnobnosti, praznine, potrtosti, depresije, panične motnje, občutke,  ko se soočajo s težavami v medosebnih odnosih, z odvisnostmi in različnimi vrstami motenj – obsesivno kompulzivne, prehranjevalne, spolne in druge,  občutke jeze, žalosti, stresa,  soočanja z občutki krivde, sramu, straha, ljubosumja, nihanjem razpoloženja, pomanjkanje volje do življenja, motnje spanja, kronično utrujenost, težave s koncentracijo in pozornostjo,  psihosomatske motnje in drugo.

Upoštevam načela Etičnega kodeksa Slovenske krovne zveze za psihoterapijo, načela zaupnosti in spoštujem vsakega posameznika.

UKVARJAM SE Z INDIVIDUALNO, PARTNERSKO, DRUŽINSKO IN SKUPINSKO PSIHOTERAPIJO TER S PSIHOTERAPIJO ZA OTROKE IN MLADOSTNIKE.

  • Ljubljana
  • Lucija | Portorož
  • Koper

POTEK PSIHOTERAPIJE

 

Vsak psihoterapevtskih proces je prilagojen posamezniku in je odvisen od kompleksnosti težav, želja, potreb in interesa posameznika po spremembah v življenju.

Prvo srečanje je uvodno, spoznavno srečanje, kjer predstavite težavo, zaradi katere ste poiskali pomoč, vaše izkušnje, prepričanja ter predstavite vaše cilje, ki jih želite doseči s psihoterapijo. Na podlagi moje predstavitve načina dela psihoterapevtskega procesa, poteka terapij, soodgovornosti ter zaupnosti, drugih informacij in vaših občutkov, se odločite ali boste v psihoterapevtski proces vstopili. Za vzpostavitev varnega in zaupnega odnosa je pomembno je, da so srečanja redna, saj stalnost srečanj ustvari stik med terapevtom in klientom in omogoča rast posameznika.

Po petih spoznavnih terapevtskih srečanjih, kjer ima klient prostor in čas, da lahko ugotovi, kako varno se počuti v odnosu s terapevtom, se ponovno dogovoriva o ciljih in nadaljnjem poteku terapije. V primeru nadaljevanja terapije, se sklene terapevtski dogovor.  Kratkotrajna terapija traja približno 3 do 6 mesecev, kar je 12 – 15 srečanj, srednjeročna od  1 do 2 leti, dolgoročna pa 3 leta in več.

V primeru psihoterapije z otrokom ali mladostnikom se o vstopu v terapijo, poteku, zaupnosti informacij in zaključku terapije, dogovarjam s skrbniki, srečanja so samostojna, brez prisotnosti skrbnikov. Peto srečanje je namenjeno skupnemu srečanju, kjer se pogovorimo o težavnosti in na kakšen način bi lahko skupno pripomogli k boljšemu delovanju otroka ali mladostnika in družine. Odvisno od problematike, je dostikrat potrebna družinska psihoterapija. Povprečno psihoterapija z otrokom ali mladostnikom ne traja dlje kot 12 srečanj.

V psihoterapevtskem procesu klienti ugotovijo, da ima njihova življenjska pot mnogo ovinkov, stranpoti in  ko v varnem okolju govorijo o svojih strahovih, občutkih, težavah, notranjih konfliktih, jih terapevt sliši, razume in vodi. Pomembno mi je, da lahko s klientom ustvarim odnos, ki ga bo lahko uporabil za svojo osebno rast in prilagajam terapijo posamezniku, njegovim potrebam. V psihoterapevtskem odnosu je za vzpostavitev osebnega odnosa med terapevtom in klientom pomembno zaupanje, saj mora klient čutiti, da je prostor, v katerem se lahko izpove, varen in da bo vse, kar se v njem izreče, sprejeto brez presojanja in vrednotenja ter bo tudi ostalo v tem prostoru. Terapevt in klient skupaj postopoma gradita zaupanje, ki je temelj čustvene vezi. Pomembno je tudi zavedanje klienta, da v psihoterapevtskem procesu aktivno sodeluje in se nauči sprejemati odgovornost zase.

Zaključek psihoterapevtskega procesa je takrat, ko se klient za to odloči. Kadar ima klient ob zaključevanju procesa občutke zapuščanja, izgube, je priporočljivo, da o tem spregovori s terapevtom. Pomembno je, da v zaključevanju procesa terapevt in klient povzameta proces in se poslovita, da se lahko klient lahko vrne, če bo potreboval pomoč. V primeru, da želi klient predčasno končati psihoterapevtski proces, je zaključno srečanje prav tako pomembno.

V psihoterapevtskem procesu uporabljam različne metode, tehnike, prilagojene klientu in njegovemu trenutnemu stanju.

Psihoterapevtsko srečanje traja 50 minut, enkrat tedensko ali po dogovoru. V primeru že dogovorjenega srečanja, je potrebno odsotnost sporočiti 72 ur prej, sicer je potrebno plačati polno ceno storitve.

V pomoči je moč, zato verjamem, da lahko posameznik, ki si želi spremembo in jo soustvarja v spoštljivem medsebojnem odnosu med terapevtom in klientom, pridobi nove izkušnje dobrega ter občutek varnosti, kar na poti do samospoznanja, ko se srečuje s prijetnimi in neprijetnimi deli sebe, potrebuje, da zmore razumeti, sprejeti, spoznati, opustiti…