Svetovalni kotiček

— Vprašanje:
Sin je star 5 let in je zelo agresiven. Kako mu lahko pomagamo?

Smo štiričlanska družina in živimo običajno družinsko življenje. Z možem se trudiva postavljati meje, sva topla in veliko časa namenjava družini. Težava je, da je mlajši sin zelo agresiven. Nenehno je v konfliktu z vrstniki v vrtcu, doma s starejšim bratom in tudi midva z možem imava težave kako ga umiriti. Poskušala sva že vse, a nikakor ne najdeva načina, kako mu lahko pomagava, da najde svoje mesto v ljubečem okolju družine. Bojiva se, da se bo z leti njegova agresivnost le še stopnjevala.

Hvala za nasvet, Tjaša

— Odgovor:

 

Draga Tjaša!

Kar precej staršev se zaradi agresivnosti svojih otrok obrača v psihoterapevtsko obravnavo, saj čas, ko se zavemo težavnosti agresije, pomembno vpliva na možnost zmanjševanja takšnega vedenja. Pogosto se predvideva, da se agresivno vedenje v predšolskem obdobju pri dečkih nadaljuje tudi v šolskem obdobju, v času odraščanja in tudi v odrasli dobi.
Na splošno velja, da je agresivno vedenje nekaj negativnega. V širšem smislu pomeni agresivnost vsak aktiven pristop k okolju, kamor uvrščamo vse oblike gibanja, grizenja hrane, iztegovanje rok, čustva kot so jeza, sovraštvo, bes in druge oblike telesne agresivnosti nad drugimi. V ožjem pomenu pa je agresivnost vedenjska značilnost, ki se kaže v dejanjih, usmerjenih proti drugim ljudem, ko koga želimo fizično ali duševno prizadeti, skratka vse, kar ima cilj škodovati drugemu. Vsi otroci se včasih vedejo agresivno, ker je to sestavni del razvoja.

Otroci pogosto uporabijo agresivno vedenje kot reakcijo na to, da so razočarani ali pa ko imajo občutek, da je manj ljubljen, razumljen kot ostali otroci v družini ali prijatelji. Zaradi občutka razvrednotenja, se odloči, da prekine stanje in želi z agresivnim vedenjem pokazati, da je boljši kot ostali in se pri tem ne meni za ostale. Pomembno je, da raziščete, kaj bi bili pri vašem sinu izvori agresivnosti – kdaj in na kakšen način se razvije njegovo agresivno vedenje, kaj so vzbujevalci agresivnosti – kateri dejavniki povzročajo, da bo naučeno agresivno vedenje posnemal ter kateri so notranji in zunanji impulzi, ki agresivno vedenje ohranjajo.

Včasih lahko agresivnost pojmujemo kot osebnostno potezo, saj je oseba, ki je agresivna, do okolja razvila sovražna občutja, počuti se ogroženo in frustrirano, hitro jo kaj zmoti, včasih že samA misel na situacijo, ki jo frustrira, se vzburi in na dražljaje odzove agresivno.

Po raziskavah se dečki, z razliko od deklic, že od dveh let naprej vedejo agresivno. Agresivno vedenje se v najzgodnejšem obdobju otrokovega razvoja pojavi kot sredstvo za pridobivanje položaja. Ko spoznajo pomen tega vedenja nekateri otroci postanejo zelo agresivni do sovrstnikov in tudi do odraslih. Gre za občutek, ko želijo biti glavni. Naučili so se nadzorovati sebe in si želijo nadzorovati tudi druge. Agresivnost na začetku razvoja predstavlja tudi sinonim za aktivnost,, saj otrok razvija samostojnost, zna se postaviti zase. Določena stopnja agresivnosti je naravni del odraščanja a se s starostjo otroka postopoma zmanjšuje. Ugotovili so, da se agresivno vedenje do staršev in vrstnikov do osmega leta povečuje, nato se do adolescence veča agresivno vedenje do sovrstnikov, v obdobju adolescence pa se ponovno poveča agresivno vedenje do staršev. Dejavnejši predšolski otroci se pogosteje vključujejo v socialno igro, obenem pa se tudi bolj agresivno vedejo do drugih otrok. Agresivni otroci s svojim vedenjem povzročajo telesno in materialno škodo, saj jih tepejo, brcajo, grizejo, cukajo, uničujejo igrače, oblačila in drugo. Za malčka prepiri niso le negativna izkušnja, saj na ta način otrok gradi svojo podobo in krepi družabnost. Pogoj za razvoj socialnih interakcij med vrstniki se kaže v razvoju čustvene in socialne empatije, v razumevanju sebe in drugih. Vpliv vrstnikov je lahko pozitiven, lahko pa le ojačuje agresivno vedenje pri otroku.

Kadar se otrok vede agresivno, dostikrat vidimo, da je poreden, pozabimo pa, da ima različne psihološke in fiziološke potrebe ter zapletene čustvene odzive. Kadar otroku primanjkuje spanja je lahko pretirano vzburjen, okrepijo se negativna čustva in poruši se ravnovesje ravni sladkorja v krvi. Predšolski otroci se včasih vedejo agresivno, kadar so utrujeni, lačni, se ne počutijo dobro, so nezadovoljni. Agresivno vedenje je lahko odziv na bolezen, čustveno vznemirjenost ali utrujenost, saj otroci še ne znajo razložiti svojih občutkov. Pomembno je vedeti, da lakota zmoti delovanje hormonov in otroka privede v stanje zmedenosti, panike in agresivnega vedenja. Tudi nekatera prehranska dopolnila in sladila lahko povzročijo hiperaktivno in agresivno vedenje, saj znižajo raven triptofana, ki pomaga ustvariti serotonin, ki uravnava razpoloženje. Tudi dolgčas in vzbujanje pozornosti sta pogosto vzrok za neprimerno vedenje otroka.

Otrok v svojem odraščanju zaznava reakcije članov družine na čustva, kakšni so medsebojni odnosi, kako uveljavlja svojo voljo in na podlagi tega razvije svojo sliko o socialnem vedenju njegovih bližnjih. Sestavlja izkušnje, se uči po zgledu skrbnikov ter bližnjih. Ker imam premalo podatkov, da za vašega sina bolj konkretno ocenim situacijo, lahko zaenkrat odgovorim le na ta način. Menim pa, da je potrebno imeti mnenje strokovnjaka, ki bo konkretno ocenil vedenje vašega sina. S potrpežljivostjo, z zgledom in vedenjem, da njegovo agresivno vedenje ni znak hudobije, temveč iskanja sebe in preizkušanja meja, boste lahko ustvarili pogoje za njegovo pozitivno samopodobo.

Mirjam Srebrnjak, BAC. SCIENT. PTH.
SPECIALIZANTKA GESTALT PSIHOTERAPIJE INŠTITUTA IGWien

DELI ČLANEK

twitter pinterest facebook

  • Ljubljana
  • Lucija | Portorož
  • Koper